

















The Liebherr TK14VE00 55cm Larder in White is a sleek and efficient refrigeration solution for any kitchen. With a total capacity of 130 liters, this larder provides ample storage space for all your fresh food items. The SuperCool function allows you to quickly cool down newly added items, while the LED lighting illuminates the interior for easy visibility.
- 130 liter total capacity
- SuperCool function for quick cooling
- LED lighting for better visibility
- Adjustable glass shelves for customizable storage
- Energy efficient with an A++ energy rating
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 55 cm |
| Height | 85 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | No |
| Product Dimensions | 85cm x 55cm x 60.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | SuperSilent |
| Key Feature 3 | SuperCool |
| Key Feature 2 | 3 Glass Shelves |
| GTIN | 4016803111054 |
| Colour | White |
| Key Feature 5 | Reversible Door |
| Model Number | TK14VE00 |
| Key Feature 4 | LED Lighting |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Larder |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 125 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 125 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 31 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Weight | 33.5 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Depth | 60.7 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SuperSilent, 3 Glass Shelves, SuperCool, LED Lighting, Reversible Door |
| Energy Efficiency Class | E |
| With Icebox | No |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 151-200 |
Liebherr TK14VE00 55cm Larder - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

