





The Liebherr TGN14VE04 55cm Frost Free Undercounter Freezer in White is a stylish and efficient appliance for storing frozen goods in your kitchen. With a capacity of 103 litres, this freezer offers plenty of space for all your frozen foods while fitting neatly under your counter.
Key features of the Liebherr TGN14VE04 include:
- Frost Free technology for hassle-free maintenance
- 4 transparent freezer drawers for easy organization
- SuperFrost function for rapid freezing of new items
- LED lighting for clear visibility of contents
- Reversible door for flexible installation options
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Width | 55 cm |
| Height | 85 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 85cm x 55cm x 60.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | FrostProtect |
| Key Feature 3 | VarioSpace Freezer Drawers |
| Key Feature 2 | SuperFrost |
| GTIN | 4016803111016 |
| Colour | White |
| Model Number | TGN14VE04 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 92 L |
| Weight | 34.4 kg |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Weight | 36.8 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Door Material | Steel |
| Depth | 60.7 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Annual Running Cost | 185kwh |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Material | Plastic |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | FrostProtect, SuperFrost, VarioSpace Freezer Drawers |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7.5 kg |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
| Type | Under Counter Freezer |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 81 - 100 |
Liebherr TGN14VE04 55cm Frost Free Undercounter Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



