

















The Liebherr TG14VE04 55cm Freezer in White is a stylish and efficient appliance that is perfect for keeping your frozen goods organized and easily accessible.
Key features include:
- 55cm width, making it compact and ideal for smaller kitchens
- Energy-efficient design to help save on electricity costs
- Fast freeze function to quickly freeze newly added items
- Adjustable shelves and compartments for customizable storage options
- Reversible door for flexible installation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Width | 55 cm |
| Height | 85 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 85cm x 55cm x 60.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | VarioSpace Freezer Drawers |
| Key Feature 3 | FrostProtect |
| Key Feature 2 | SmartFrost |
| GTIN | 4016803110958 |
| Colour | White |
| Key Feature 5 | 4 Freezer Drawers |
| Model Number | TG14VE04 |
| Key Feature 4 | SuperFrost |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 107 L |
| Weight | 35.9 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Weight | 38.5 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 60.7 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Recessed Handle, Powder Coated Metal Door Material, Door Alarm, |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption | 0.47 kWh |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VarioSpace Freezer Drawers, SmartFrost, FrostProtect, SuperFrost, 4 Freezer Drawers |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 107 kg |
| Type | Under Counter Freezer |
| Defrost type | Manual defrost |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 101 - 130 |
Liebherr TG14VE04 55cm Freezer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


