







The Liebherr RE1400N 55cm Undercounter Larder Fridge in white is a sleek and efficient appliance that is perfect for smaller kitchens or as an additional fridge for extra storage space.
Key features include:
- 55cm width, ideal for fitting under countertops or in smaller spaces
- Larder style fridge with ample storage space for groceries and beverages
- Energy efficient design to help save on electricity costs
- Adjustable shelves for customizable storage options
- Interior light for easy visibility of contents
- Reversible door for flexible installation options
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 55 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 55cm x 60.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | 3 glass shelves |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | SuperCool |
| GTIN | 4016803149392 |
| Colour | White |
| Model Number | RE1400N |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 126 L |
| Net Total Capacity | 126 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 31 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee + 1 year warrantyconsumer to keep receipt |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Weight | 33.5 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 60.7 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Under Counter |
| Features | 3 glass shelves, SuperCool, LED lighting |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
| With Icebox | No |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 125 |
Liebherr RE1400N 55cm Undercounter Fridge - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



