















| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 55 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 55cm x 60.7cm |
| Country of Origin | Bulgaria |
| Colour | Dark Grey |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | LED side lighting ? Enhances food visibility |
| Key Feature 3 | Door alarm ? Prevents energy loss and spoilage |
| Key Feature 2 | Touch Control temperature ? Easy precise setting |
| GTIN | 4016803160175 |
| Colour | Dark Grey |
| Model Number | RDGD1401 |
| Key Feature 4 | Height-adjustable shelves ? Maximises storage space |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 97 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Net Total Capacity | 111 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 33.1 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Weight | 35.7 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 60.7 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Icebox Capacity | 15 L |
| Features | LED side lighting ? Enhances food visibility, Touch Control temperature ? Easy precise setting, Door alarm ? Prevents energy loss and spoilage, Height-adjustable shelves ? Maximises storage space |
| Energy Efficiency Class | D |
Liebherr RDGD1401 Under Counter Fridge Dark Grey
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

