

















Introducing the Liebherr RCI1620 -20 60.7cm Larder Fridge in a sleek white finish. This fridge offers ample storage space and innovative features to keep your food fresh and organized.
Key features include:
- 60.7cm width for a spacious interior
- Larder design for easy organization of food items
- Energy-efficient performance
- Adjustable shelves for customizable storage options
- LED lighting for bright and efficient illumination
- SuperCool function for rapid cooling of newly added items
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 60 cm |
| Height | 85 cm |
| Alarm - Door open | No |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | EasyFresh |
| Key Feature 3 | SuperCool |
| Key Feature 2 | SuperSilent |
| GTIN | 4016803094630 |
| Colour | White |
| Key Feature 5 | Reversible Door |
| Model Number | RCI1620 |
| Key Feature 4 | 3 GlassLine Shelves |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Larder |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 34 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 141 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 141 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Thermostat Available | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 38.1 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Weight | 40.8 kg |
| Shipping Width | 61.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 60.7 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | Dishwasher-safe features Adjustable feet Display lock |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | EasyFresh, SuperSilent, SuperCool, 3 GlassLine Shelves, Reversible Door |
| Energy Efficiency Class | C |
| With Icebox | No |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 34 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 131-150 |
Liebherr RCI1620-20 60.7cm Larder Fridge - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


