







The Liebherr IRSE 3901 Integrated Fridge is a sleek and modern addition to any kitchen. With its integrated design, this fridge seamlessly blends in with your cabinetry for a seamless look. It offers ample storage space and advanced cooling technology to keep your food fresh for longer.
Key features of the Liebherr IRSE 3901 Integrated Fridge include:
- SuperCool function for rapid cooling of newly added items
- SoftSystem door technology for smooth and quiet closing
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Adjustable glass shelves for customizable storage options
- Automatic defrost for hassle-free maintenance
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 54.1 cm |
| Height | 87.2 cm |
| Product Dimensions | 87.2cm x 54.1cm x 54.5cm |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | EasyFresh compartment |
| Key Feature 3 | 117L capacity |
| Key Feature 2 | Touch display |
| GTIN | 4016803109310 |
| Model Number | IRSE 3901 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge |
| Noise Level | 37 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 102 L |
| Net Total Capacity | 117 L |
| Weight | 30.8 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 93.1 cm |
| Shipping Weight | 33.5 kg |
| Shipping Width | 55.5 cm |
| Shipping Depth | 62.2 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Icebox Capacity | 16 L |
| Features | EasyFresh compartment, Touch display, 117L capacity |
Liebherr IRSE 3901 IRSe3901 55.5cm Integrated Fridge - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

