





The Liebherr IRE3900 Built-In Undercounter Larder Fridge is a sleek and efficient appliance designed to seamlessly integrate into your kitchen. With a width of 55.9cm, this fridge is perfect for smaller spaces while still providing ample storage for all your fresh food items.
Key Features:
- Energy-efficient design to save on electricity bills
- LED lighting for bright and clear visibility of contents
- SuperCool function for rapid cooling of newly added items
- Adjustable glass shelves for flexible storage options
- Door-on-door installation for a seamless look in your kitchen
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 55.9 cm |
| Height | 87.2 cm |
| Product Dimensions | 87.2cm x 55.9cm x 54.6cm |
| Country of Origin | Germany |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | EasyFresh |
| Key Feature 3 | Touch display |
| Key Feature 2 | Retrofitable SmartDeviceBox |
| GTIN | 4016803113096 |
| Key Feature 5 | LED ceiling lighting |
| Model Number | IRE 3900 |
| Key Feature 4 | SuperSilent |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Integrated Fridge |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 136 L |
| Net Total Capacity | 136 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 32.4 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate the promotional warranty you must register your appliance at https://www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/register-3540052 within 28 days from the date of purchase. |
| Shipping Height | 93.1 cm |
| Shipping Weight | 35.5 kg |
| Shipping Width | 57.2 cm |
| Shipping Depth | 62.2 cm |
| Depth | 54.6 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | CleaningMode, EnergySaver, Display lock, HolidayMode, SuperCool, Door alarm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Features | EasyFresh, Retrofitable SmartDeviceBox, Touch display, SuperSilent, LED ceiling lighting, Convenient height adjustment for glass shelves |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
Liebherr IRE3900 55.9cm Built-In Undercounter Larder Fridge
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


