









The Liebherr IKGN51VE03 is a high-quality integrated fridge freezer that offers ample storage space and advanced cooling technology. With a total capacity of 258 liters, this fridge freezer is perfect for medium to large households.
Key features include:
- Frost-free technology for hassle-free maintenance
- Energy-efficient performance with an A++ energy rating
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- SoftSystem closing mechanism for gentle door closing
- SuperCool and SuperFrost functions for rapid chilling and freezing
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 55.9 cm |
| Display Screen Type | Touch Screen |
| Height | 177 cm |
| Product Dimensions | 177cm x 55.9cm x 54.6cm |
| Smart App Control | Yes |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | PowerCooling with FreshAir Filter |
| Key Feature 3 | NoFrost |
| Key Feature 2 | EasyFresh |
| GTIN | 4016803116899 |
| Model Number | IKGN51VE03 |
| Key Feature 4 | DuoCooling |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 34 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 70 L |
| Net Refrigerator Capacity | 183 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 253 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 59.3 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate the promotional warranty you must register your appliance at https://www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/register-3540052 within 28 days from the date of purchase. |
| Shipping Height | 182.9 cm |
| Shipping Weight | 62.7 kg |
| Shipping Width | 58.5 cm |
| Shipping Depth | 62.2 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Material | Steel |
| Depth | 54.6 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Additional Information | SuperSilent |
| Annual Running Cost | 227kwh |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Material | Plastic |
| Installation Type | Integrated |
| Hinge type | Fixed Hinge |
| Material | Plastic |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | PowerCooling with FreshAir Filter, EasyFresh, NoFrost, DuoCooling |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 6 kg |
| Promotion 2 | Liebherr Ten Year Guarantee |
| Hinge Type | Fixed door on door |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 34 |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 60/40 |
Liebherr IKGN51VE03 55.9cm 60/40 Integrated Frost Free Fridge Freezer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


