





The Liebherr ICNE5103 Integrated Fridge Freezer is a sleek and efficient appliance designed to seamlessly blend into your kitchen cabinetry. With a total capacity of 256 liters, this fridge freezer offers plenty of storage space for all your fresh and frozen goods.
Key features of the Liebherr ICNE5103 Integrated Fridge Freezer include:
- 55.9cm width, perfect for standard cabinet sizes
- 70/30 split between fridge and freezer compartments for optimal storage
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Frost-free technology to prevent ice build-up and maintenance
- SuperCool and SuperFrost functions for rapid chilling and freezing of new items
- Adjustable glass shelves and door racks for customizable storage options
- SoftClose door system for smooth and quiet operation
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 55.9 cm |
| Display Screen Type | Touch Screen |
| Height | 177 cm |
| Product Dimensions | 177cm x 55.9cm x 54.6cm |
| Country of Origin | Germany |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | NoFrost system |
| Key Feature 3 | VarioSpace |
| Key Feature 2 | DuoCooling system |
| GTIN | 4016803116875 |
| Model Number | ICNE5103 |
| Key Feature 4 | EasyFresh |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 34 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 70 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 183 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 253 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 61.5 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 182.9 cm |
| Shipping Weight | 65.5 kg |
| Shipping Width | 57.2 cm |
| Shipping Depth | 62.2 cm |
| Split | 60/40 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.6 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | Power Cooling with Fresh Air Filter, Super Silent |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Hinge type | Fixed Hinge |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | NoFrost system, DuoCooling system, VarioSpace, EasyFresh |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 6 kg |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
Liebherr ICNE5103 55.9cm 70/30cm Integrated Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


