











The Liebherr FNDI1624 60cm No Frost Undercounter Freezer in White is a sleek and efficient appliance that is perfect for smaller kitchens or as a secondary freezer in a larger household. With a capacity of 106 liters, this freezer offers ample storage space for frozen goods while taking up minimal floor space.
Key features of the Liebherr FNDI1624 include:
- No Frost technology eliminates the need for manual defrosting, saving you time and effort
- SuperFrost function rapidly freezes newly added items to lock in freshness and preserve nutrients
- LED lighting illuminates the interior for easy visibility of contents
- Adjustable shelves and drawers allow for customizable storage options to accommodate items of various sizes
- Door alarm alerts you if the door is left ajar, helping to maintain optimal storage conditions
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60.7cm |
| Country of Origin | Bulgaria |
| Colour | White |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | No Frost |
| Key Feature 3 | SuperFrost |
| Key Feature 2 | Frost Protect |
| GTIN | 4016803094456 |
| Colour | White |
| Key Feature 5 | VarioSpace Freezer Drawers |
| Model Number | FNDI1624 |
| Key Feature 4 | 4 Freezer Drawers |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 93 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 42 kg |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Weight | 44.5 kg |
| Shipping Width | 61.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 60.7 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption | 148 kWh |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | No Frost, Frost Protect, SuperFrost, 4 Freezer Drawers, VarioSpace Freezer Drawers |
| Energy Efficiency Class | D |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 8.5 kg |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
Liebherr FNDI1624 60cm No Frost Undercounter Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


