



















The Liebherr FND4224 No Frost Tall Freezer in White is a spacious and efficient appliance that is perfect for keeping all of your frozen goods organized and easily accessible. With a total capacity of 351 liters, this freezer provides ample storage space for all of your frozen foods.
Key Features:
- No Frost technology eliminates the need for manual defrosting, saving you time and effort
- SuperFrost function allows for rapid freezing of newly added items to preserve their freshness
- 7 transparent drawers provide easy visibility and access to your frozen items
- LED lighting illuminates the interior for better visibility
- Energy efficient design helps to reduce energy consumption and save on utility bills
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 125.5 cm |
| Product Dimensions | 125.5cm x 59.7cm x 67.5cm |
| Country of Origin | Germany |
| Colour | White |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | No Frost |
| Key Feature 3 | Door alarm |
| Key Feature 2 | Touch display |
| GTIN | 4016803130710 |
| Colour | White |
| Key Feature 5 | Recessed Grip |
| Model Number | FND4224 |
| Key Feature 4 | VarioSpace |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tall Freezer |
| Noise Level | 37 dB |
| Net Freezer Capacity | 160 L |
| Weight | 49.7 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate the promotional warranty you must register your appliance at https://www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/register-3540052 within 28 days from the date of purchase. |
| Shipping Height | 132.7 cm |
| Shipping Weight | 53.5 kg |
| Shipping Width | 61.5 cm |
| Shipping Depth | 76.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 67.5 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | No Frost, Touch Display, Door Alarm, VarioSpace, Recessed Grip, Closing Assistance |
| Energy Efficiency Class | D |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 15 kg |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
Liebherr FND4224 No Frost Tall Freezer ? White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


