



















The freestanding freezer offers fast, vitamin-preserving freezing with SuperFrost. Its spacious interior, variable drawers, and quiet operation are ideal for open-plan kitchens.
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 125.5 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 125.5cm x 59.7cm x 67.5cm |
| Country of Origin | Germany |
| Colour | White |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | LED freezer compartment lighting |
| Key Feature 3 | Display Lock |
| Key Feature 2 | Space Box |
| GTIN | 4016803140054 |
| Colour | White |
| Key Feature 5 | EasyTwist Ice |
| Model Number | FNB425I |
| Key Feature 4 | Power Failure Alarm |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 33 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 160 L |
| Weight | 60.1 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate the promotional warranty you must register your appliance at https://www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/register-3540052 within 28 days from the date of purchase. |
| Shipping Height | 132.7 cm |
| Shipping Weight | 63.3 kg |
| Shipping Width | 61.5 cm |
| Shipping Depth | 76.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Depth | 67.5 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | Slimline door handle (with integrated opening mechanism) , Door Alarm , Vario Space , Dishwasher-safe features, Thanks to EasyTwist Ice, you can prepare a supply of ice cubes quickly and easily ? without the need for a fixed water connection |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | LED freezer compartment lighting , Space Box , Display Lock , Power Failure Alarm, EasyTwist Ice |
| Energy Efficiency Class | B |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 15 kg |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
| Type | Under Counter Freezer |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 33 |
| Total Litre capacity (Net) | 151-200 |
Liebherr FNB425I 60cm Freestanding Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



