

















The Liebherr FCI1624 60cm Static Undercounter Freezer in White is a sleek and efficient appliance that is perfect for any kitchen. With a spacious 108-liter capacity, this freezer provides ample storage space for all your frozen goods. The static cooling system ensures even temperature distribution throughout the freezer, keeping your food fresher for longer.
Key features of the Liebherr FCI1624 60cm Static Undercounter Freezer include:
- 108-liter capacity for plenty of storage space
- Static cooling system for even temperature distribution
- Undercounter design for seamless integration into your kitchen
- Energy-efficient performance to help save on utility costs
- Easy-to-use controls for convenient operation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Width | 60 cm |
| Height | 85 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | SmartFrost |
| Key Feature 3 | SuperFrost |
| Key Feature 2 | FrostProtect |
| GTIN | 4016803094395 |
| Colour | White |
| Model Number | FCI1624 |
| Key Feature 4 | VarioSpace Freezer Drawers |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 107 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 39.5 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Weight | 42.2 kg |
| Shipping Width | 61.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 60.7 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption | 110 kWh |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | SmartFrost, FrostProtect, SuperFrost, VarioSpace Freezer Drawers |
| Energy Efficiency Class | C |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7.5 kg |
| Type | Under Counter Freezer |
| Defrost type | Manual defrost |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
| Noise Level dB (A) | 36 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 101 - 130 |
| Type | Under Counter |
Liebherr FCI1624 60cm Static Undercounter Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


