







Key features of the Liebherr CUELE3331 55cm 60/40 Fridge Freezer include:
- Energy efficient design helps to reduce electricity bills
- Frost-free technology eliminates the need for manual defrosting
- SuperCool and SuperFrost functions for rapid chilling and freezing
- Adjustable glass shelves and door balconies for customizable storage options
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
Upgrade your kitchen with the Liebherr CUELE3331 55cm 60/40 Fridge Freezer and enjoy the convenience of a well-organized and reliable appliance.
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 55 cm |
| Height | 181.2 cm |
| Product Dimensions | 181.2cm x 55cm x 63cm |
| Country of Origin | Bulgaria |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | SmartFrost |
| Key Feature 3 | Glass Safety Shelves |
| Key Feature 2 | VarioSpace |
| GTIN | 4016803145738 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CUELE3331 |
| Key Feature 4 | Reversible Doors |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 84 L |
| Net Refrigerator Capacity | 212 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 296 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 61 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 186.4 cm |
| Shipping Weight | 65.7 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 16 hr |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Recessed |
| Depth | 63 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Egg tray & LED Lighting |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SmartFrost, VarioSpace, Glass Safety Shelves, Reversible Doors |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 60 / 40 |
Liebherr CUELE3331 55cm 60/40 Fridge Freezer - Silver
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



