







The Liebherr CUELE2331 55cm 60/40 Fridge Freezer in Silver is a stylish and practical addition to any kitchen. With a total capacity of XX liters, this fridge freezer offers ample space for all your fresh and frozen goods.
Key features of the Liebherr CUELE2331 55cm 60/40 Fridge Freezer include:
- Energy efficient design to help save on electricity bills
- Frost-free technology for hassle-free maintenance
- Adjustable shelves and door balconies for customizable storage options
- LED lighting for bright and efficient illumination
- SuperFrost function for rapid freezing of food items
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 55 cm |
| Height | 137.2 cm |
| Product Dimensions | 137.2cm x 55cm x 63cm |
| Country of Origin | Bulgaria |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | SmartFrost |
| Key Feature 3 | Glass Safety Shelves |
| Key Feature 2 | VarioSpace |
| GTIN | 4016803145578 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CUELE2331 |
| Key Feature 4 | Reversible Doors |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 54 L |
| Net Refrigerator Capacity | 157 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 211 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 47.7 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 142.4 cm |
| Shipping Weight | 51.5 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 14 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 63 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Egg tray & LED Lighting |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SmartFrost, VarioSpace, Glass Safety Shelves, Reversible Doors |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3 kg |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
Liebherr CUELE2331 55cm 60/40 Fridge Freezer - Silver
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


