







The Liebherr CUE3331 55cm 60/40 SmartFrost Fridge Freezer in White is a stylish and efficient appliance that will meet all your refrigeration needs. With a total capacity of XX liters, this fridge freezer is perfect for small to medium-sized households.
Key Features:
- SmartFrost technology reduces frost build-up, making defrosting quick and easy
- 60/40 split between fridge and freezer compartments for flexible storage options
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- SuperFrost function rapidly lowers the temperature to preserve food freshness
- Adjustable glass shelves and door balconies for customizable storage space
- Energy-efficient performance to help save on utility bills
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 55 cm |
| Height | 181.2 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | No |
| Product Dimensions | 181.2cm x 55cm x 63cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | SmartFrost |
| Key Feature 3 | VarioSpace |
| Key Feature 2 | 4 Glassline storage shelves |
| GTIN | 4016803145691 |
| Colour | White |
| Model Number | CUE3331 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Net Freezer Capacity | 212 L |
| Net Refrigerator Capacity | 84 L |
| Net Total Capacity | 296 L |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Weight | 64.8 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee + 1 year warrantyconsumer to keep receipt |
| Shipping Height | 186.4 cm |
| Shipping Weight | 69.4 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Recessed |
| Depth | 63 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SmartFrost, 4 Glassline storage shelves, VarioSpace |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 60 / 40 |
Liebherr CUE3331 55cm 60/40 Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


