









Key Features:
- 251 litre total capacity
- 80/20 split between fridge and freezer compartments
- Static cooling system for efficient temperature control
- Silver finish for a modern look
- Reversible door for flexible installation options
Other Features:
- LED lighting for clear visibility of contents
- 4 glass shelves in the fridge compartment for easy organization
- 3 freezer drawers for convenient storage of frozen goods
- Energy efficiency rating of A+ for lower energy consumption
- SuperFrost function for rapid freezing of fresh food
Upgrade your kitchen with the Liebherr CTELE2531 55cm 80/20 Static Fridge Freezer in Silver, a reliable and stylish appliance that will meet all your refrigeration needs.
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 55 cm |
| Height | 140.1 cm |
| Product Dimensions | 140.1cm x 55cm x 63cm |
| Country of Origin | Bulgaria |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | Smart Frost |
| Key Feature 3 | Net Capacity - Fridge 190 Litres/Freezer 44 Litres |
| Key Feature 2 | Vario Space |
| GTIN | 4016803145479 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CTELE2531 |
| Key Feature 4 | Duo Cooling |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| Net Freezer Capacity | 44 L |
| Net Refrigerator Capacity | 190 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 234 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 45.4 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 145.4 cm |
| Shipping Weight | 49.3 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Split | 80/20 |
| Depth | 63 cm |
| Defrost Type | Static |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Smart Frost , Vario Space, Net Capacity - Fridge 190 Litres/Freezer 44 Litres, Duo Cooling |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 2.5 kg |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
Liebherr CTELE2531 55cm 80/20 Static Fridge Freezer - Silver
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


