













The Liebherr CND5203 59.7cm 60/40 No Frost Fridge Freezer in White is a stylish and efficient appliance that will keep your food fresh for longer periods of time. With a total capacity of 312 liters, this fridge freezer offers ample storage space for all your groceries.
Key features of the Liebherr CND5203 59.7cm 60/40 No Frost Fridge Freezer include:
- Energy efficient design helps save on electricity costs
- No Frost technology eliminates the need for manual defrosting
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- SuperCool and SuperFrost functions for rapid cooling and freezing of food
- Adjustable glass shelves and door balconies for customizable storage options
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | Touch Screen |
| Height | 185.5 cm |
| Product Dimensions | 185.5cm x 59.7cm x 67.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | EasyFresh |
| Key Feature 3 | No Frost technology |
| Key Feature 2 | DuoCooling |
| GTIN | 4016803126799 |
| Colour | White |
| Model Number | CND5203 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 227 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 330 L |
| Number of Freezer Shelves | 0 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 69.2 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 192.7 cm |
| Shipping Weight | 74.4 kg |
| Shipping Width | 61.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 76.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 20 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Recessed |
| Depth | 67.5 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | Easy Fresh, Duo Cooling, No frost, Touch Display, Super Cool, Power Cooling with FreshAir Filter |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Climate Class | SN/T |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption | 200.8 kWh |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | EasyFresh, DuoCooling, No Frost technology |
| Energy Efficiency Class | D |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 10 kg |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
Liebherr CND5203 59.7cm 60/40 No Frost Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


