











Experience immersive sound quality with the LG USE6S.DGBRLLK Dolby Atmos & DTS soundbar in sleek black. This soundbar delivers powerful audio with Dolby Atmos and DTS technologies, providing a cinematic experience right in your own home. With multiple connectivity options, including Bluetooth and HDMI ARC, you can easily connect your devices and enjoy high-quality sound.
- Dolby Atmos & DTS technologies for immersive audio
- Multiple connectivity options, including Bluetooth and HDMI ARC
- Sleek black design adds a modern touch to any entertainment setup
- Powerful sound quality for a cinematic experience at home
- Easy to set up and use
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Soundbars Wireless Connectivity |
| Width | 80 cm |
| Height | 6.3 cm |
| Product Dimensions | 6.3cm x 80cm x 13.1cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Multi-Channel Audio Experience for More Immersive Sound |
| Key Feature 3 | 4 Passive Radiators for Resonant Bass |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos and DTS:X for Surround Sound |
| GTIN | 8806091941145 |
| Colour | Black |
| Model Number | USE6S.DGBRLLK |
| Key Feature 4 | Supreme-Quality Sound in All-in-One Design |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar |
| Number of Channels | 3 |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 3.5 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 11.3 cm |
| Shipping Weight | 3.34 kg |
| Shipping Width | 26.2 cm |
| Speakers | 5 |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 90.5 cm |
| Depth | 13.1 cm |
| Additional Information | Dolby Atmos, DTS X, DTS Digital Surround, AAC, AAC+, MQA, Dolby Digital, VRR/ALLM for Dynamic Gaming Experience, Works with Alexa, HDMI IN - 1 Port, HDMI OUT - 1 Port, USB - 1 PORT |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Multi-Channel Audio Experience for More Immersive Sound, Dolby Atmos and DTS:X for Surround Sound, 4 Passive Radiators for Resonant Bass, Supreme-Quality Sound in All-in-One Design |
| HDMI | Yes |
| Subwoofer | No |
| Bluetooth | Yes |
LG USE6S.DGBRLLK Dolby Atmos & DTS - Black | LG | Brands | Euronics Site
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
