







Key features of the LG US90TY Wireless 5.1.3ch Soundbar & Subwoofer include:
- Wireless connectivity for easy setup and placement
- Dolby Atmos and DTS:X support for realistic, 3D sound
- Adaptive Sound Control for optimized audio based on content
- High-resolution audio playback for crystal-clear sound quality
- AI Sound Pro technology for enhanced audio performance
With its sleek design and advanced features, the LG US90TY Wireless 5.1.3ch Soundbar & Subwoofer is the perfect addition to any home theater setup. Experience immersive sound like never before with this premium audio system.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Soundbars Wireless Connectivity |
| Width | 125 cm |
| Height | 6.3 cm |
| Product Dimensions | 6.3cm x 125cm x 13.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Cinematic 3D sound |
| Key Feature 3 | A perfect match for LG TVs |
| Key Feature 2 | Advanced AI room calibration |
| GTIN | 8806096036914 |
| Colour | Black |
| Model Number | US90TY |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| RMS Output Power | 570W |
| Package Contents | Soundbar, Subwoofer, Remote control, batteries x2, HDMI cable, wall-mount bracket, user manuals |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 5.65 kg |
| Shipping Height | 57.2 cm |
| Shipping Weight | 22.16 kg |
| Shipping Width | 26.1 cm |
| Shipping Depth | 134.5 cm |
| Depth | 13.5 cm |
| Additional Information | Cinematic three dimensional sound with Dolby Atmos, Truly Immersive 5.1.3ch Home Cinema Sound, A perfect match with LG TVs, Smart and open connectivity, Advanced AI Room Calibration |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Cinematic 3D sound, Advanced AI room calibration, A perfect match for LG TVs |
| HDMI | Yes |
LG US90TY Wireless5.1.3ch Soundbar & Subwoofer - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
