







Enhance your home entertainment experience with the LG US70TY Wireless 3.1.1ch Soundbar & Subwoofer in sleek black. This sound system delivers powerful audio with its 3.1.1 channel configuration and wireless subwoofer for deep bass.
Key Features:
- 3.1.1 channel configuration for immersive sound
- Wireless subwoofer for flexible placement options
- Built-in Bluetooth for wireless streaming
- AI Sound Pro technology for optimized audio
- Adaptive Sound Control for clear dialogue and sound balance
- High-Resolution Audio support for superior sound quality
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Soundbars Wireless Connectivity |
| Width | 95 cm |
| Height | 6.3 cm |
| Product Dimensions | 6.3cm x 95cm x 11.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Cinematic 3D sound |
| Key Feature 3 | Perfect design match with LG QNED |
| Key Feature 2 | AI Sound Pro |
| GTIN | 8806098767175 |
| Colour | Black |
| Model Number | US70TY |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| RMS Output Power | 400W |
| Package Contents | Soundbar, Subwoofer, Remote control, batteries x2, HDMI cable, wall-mount bracket, user manuals |
| USB | Yes |
| Weight | 3 kg |
| Shipping Height | 45.7 cm |
| Shipping Weight | 12.69 kg |
| Shipping Width | 26 cm |
| Shipping Depth | 101.5 cm |
| Depth | 11.5 cm |
| Additional Information | Cinematic three dimensional sound with Dolby Atmos, Immersive 3.1.1ch Home Cinema Sound with powerful bass, Advanced compatiblity with LG TVs, Perfect design match with LG QNED TVs, AI Sound Pro for optimised audio |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Cinematic 3D sound, AI Sound Pro, Perfect design match with LG QNED |
| HDMI | Yes |
LG US70TY Wireless 3.1.1ch Soundbar & Subwoofer - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
