

























The LG OLED83C54LA.AEK is an 83-inch 4K Ultra HD OLED evo AI C5 Smart TV that delivers stunning picture quality and smart features for an immersive entertainment experience.
Key Features:
- 83-inch OLED display with 4K Ultra HD resolution for crisp, clear images
- OLED evo technology enhances brightness and color accuracy for lifelike visuals
- AI C5 processor provides fast and responsive performance for seamless streaming and gaming
- Smart TV capabilities allow you to access your favorite apps and content with ease
- Dolby Atmos sound technology delivers immersive audio for a cinematic viewing experience
- ThinQ AI voice control lets you control your TV with simple voice commands
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 184.2 cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 400 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Advanced ?9 AI processor for stunning pictures and sound |
| Key Feature 3 | Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast |
| Key Feature 2 | Brightness Booster |
| GTIN | 8806096354315 |
| Colour | Black |
| Model Number | OLED83C54LA.AEK |
| Key Feature 4 | Advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 3.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 33 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee with additional 3 year warranty (*registration required)consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 121 cm |
| Shipping Weight | 44.6 kg |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Screen Technology | 4K OLED |
| Screen Size | 83 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 29.7 cm |
| Depth with Stand | 29.7 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Advanced ?9 AI processor for stunning pictures and sound, Brightness Booster, Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast, Advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| Promotion 2 | LG Voucher Code |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 83 |
LG OLED83C54LA.AEK 83" 4K Ultra HD OLED evo AI C5 Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


