

























Experience breathtaking picture quality with the LG OLED77G54LW.AEK 77" 4K OLED Smart TV. This TV features OLED technology, delivering perfect blacks, infinite contrast, and stunning color accuracy for a truly immersive viewing experience. The α7 Gen4 AI Processor 4K enhances picture and sound quality, while the webOS smart platform provides access to all of your favorite streaming apps.
- 77" OLED display with 4K resolution for crystal-clear picture quality
- OLED technology for perfect blacks and infinite contrast
- α7 Gen4 AI Processor 4K for enhanced picture and sound quality
- webOS smart platform for easy access to streaming apps
- ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
- Dolby Vision IQ and Dolby Atmos support for immersive audio and visual experience
- 4 HDMI ports and 3 USB ports for connecting all of your devices
- Sleek design with slim bezels for a modern look
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 171.2 cm |
| Height | 98.2 cm |
| Product Dimensions | 98.2cm x 171.2cm x 2.48cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 300 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | a11 AI processor |
| Key Feature 3 | Self-lit Pixels |
| Key Feature 2 | Sound Pro |
| GTIN | 8806096419083 |
| Colour | Black |
| Model Number | OLED77G54LW.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60w |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 33.6 kg |
| Warranty Information | consumer keeps receipt |
| Shipping Height | 113 cm |
| Shipping Weight | 45.6 kg |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 22.8 cm |
| Screen Technology | 4K OLED |
| Screen Size | 77 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 165Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.48 cm |
| Depth with Stand | 2.48 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 98.2 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | a11 AI processor, Sound Pro, Self-lit Pixels |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT (4 port)) |
LG OLED77G54LW.AEK 77" 4K OLED Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

