

























The LG OLED77C56LB.AEK 77" 4K OLED Smart TV offers an immersive viewing experience with its stunning OLED display and advanced smart features.
Key features include:
- 77" OLED display for vibrant colors and deep blacks
- 4K resolution for crystal-clear picture quality
- Smart TV functionality with webOS for easy access to streaming services
- ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
- Dolby Atmos support for immersive audio quality
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 171.1 cm |
| Height | 103.5 cm |
| Product Dimensions | 103.5cm x 171.1cm x 26.7cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | a9 AI processor |
| Key Feature 3 | Self-lit Pixels |
| Key Feature 2 | Brightness Booster |
| GTIN | 8806096363638 |
| Colour | Black |
| Model Number | OLED77C56LB.AEK |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 27.1 kg |
| Warranty Information | consumer keeps receipt |
| Shipping Height | 113 cm |
| Shipping Weight | 38.5 kg |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 22.8 cm |
| Screen Technology | 4K OLED |
| Screen Size | 77 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 26.7 cm |
| Depth with Stand | 26.7 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 103.5 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | a9 AI processor, Brightness Booster, Self-lit pixels |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
LG OLED77C56LB.AEK 77" 4K OLED Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

