





















The LG OLED77B46LA.AEK 77" 4K OLED Smart TV delivers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 77" OLED display with 4K resolution for crisp, clear images
- Smart TV functionality allows you to stream your favorite content from popular apps
- AI ThinQ technology for voice control and smart home integration
- Dolby Atmos audio technology for immersive sound quality
- 4 HDMI ports and 3 USB ports for connecting multiple devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 171.9 cm |
| Height | 105.7 cm |
| Product Dimensions | 105.7cm x 171.9cm x 31.9cm |
| Includes Freely | No |
| Colour | Rocky Black |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | OLED self-lit pixels |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Intelligent ?8 processor with AI Super Upscaling |
| GTIN | 8806084778994 |
| Colour | Black |
| Model Number | OLED77B46LA.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Explore Freeview Play, STV Player, RTE Player, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV and more |
| Width with Stand | 171.9 cm |
| Weight | 23.5 kg |
| Shipping Height | 113 cm |
| Shipping Weight | 33.5 kg |
| Shipping Width | 183.9 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 77 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 31.9 cm |
| Depth with Stand | 31.9 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Additional Information | Virtual Assistant Supported, 4K OLED technology with self-lit pixels for perfect contrast and 100% colour accuracy, Intelligent ?8 processor with AI Super Upscaling, Smart webOS platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more, plus supreme connecti |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 105.7 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | OLED self-lit pixels, Intelligent ?8 processor with AI Super Upscaling, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 77 |
LG OLED77B46LA.AEK 77" 4K OLED Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


