





















The LG OLED65G45LW.AEK is a top-of-the-line 65-inch 4K OLED EVO Smart TV that delivers stunning picture quality and smart features for an immersive entertainment experience.
Key Features:
- 65-inch OLED display with 4K resolution for crystal-clear, lifelike images
- OLED EVO technology for enhanced brightness, contrast, and color accuracy
- Smart TV functionality with webOS platform for easy access to streaming services and apps
- α9 Gen4 AI processor for smooth performance and advanced picture processing
- Dolby Vision IQ and Dolby Atmos support for cinematic audio and visual experience
- Thin design with minimal bezels for a sleek and modern look
| Product Range | 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 144.1 cm |
| Height | 91 cm |
| Product Dimensions | 91cm x 144.1cm x 26.3cm |
| Colour | Satin Silver |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | OLED evo technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Powerful ?11 processor |
| GTIN | 8806096020241 |
| Colour | Silver |
| Model Number | OLED65G45LW.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, , Sky Store, Twitch, Paramount+, Geforce Now, Sky News, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 29.1 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 97 cm |
| Shipping Weight | 35.9 kg |
| Shipping Width | 160 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 26.3 cm |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | One Wall Design - ultra slim with built-in flush fit wall mount and narrow bezels |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Features | OLED evo technology, Powerful ?11 processor, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 65 |
LG OLED65G45LW.AEK 65" 4K OLED EVO Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


