

























The LG OLED65C56LB.AEK OLED evo AI C5 65' 4K Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features of this model include:
- 65-inch OLED display with evo technology for vibrant colors and deep blacks
- 4K resolution for crystal-clear picture quality
- AI C5 processor for seamless performance and fast loading times
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content from apps like Netflix, Hulu, and more
- Thin design with minimal bezels for a sleek and modern look
| Product Range | 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 144.1 cm |
| Height | 88 cm |
| Product Dimensions | 88cm x 144.1cm x 23cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Advanced ?9 AI processor |
| Key Feature 3 | Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast |
| Key Feature 2 | Incredible brightness with Brightness Booster |
| GTIN | 8806096363416 |
| Model Number | OLED65C56LB.AEK |
| Key Feature 4 | Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 18.5 kg |
| Warranty Information | register warranty www.lg.com/support/warranty, register within 28 days of purchase |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Weight | 26.4 kg |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Screen Technology | 4K OLED |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 23 cm |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Additional Information | Ultra Slim Design ? sharp profile, narrow bezels and premium stand |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 88 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Advanced ?9 AI processor , Incredible brightness with Brightness Booster, Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast, Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
LG OLED65C56LB.AEK OLED evo AI C5 65" 4K Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

