





















The LG OLED65C46LA.AEK 65" 4K OLED EVO Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and advanced smart features. With its OLED EVO display technology, this TV delivers deep blacks, vibrant colors, and incredible contrast for a truly immersive viewing experience.
Key features of the LG OLED65C46LA.AEK 65" 4K OLED EVO Smart TV include:
- 65" OLED EVO display for exceptional picture quality
- 4K resolution for sharp, detailed images
- Smart TV functionality with built-in Wi-Fi for streaming your favorite content
- Dolby Vision IQ and Dolby Atmos support for a cinematic audio-visual experience
- α9 Gen4 AI processor for enhanced picture and sound quality
- ThinQ AI voice control for hands-free operation
- Gaming features like HDMI 2.1, Game Optimizer, and NVIDIA G-SYNC compatibility for smooth gameplay
| Colour Group | Brown |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.1 cm |
| Height | 88 cm |
| Product Dimensions | 88cm x 144.1cm x 23cm |
| Includes Freely | No |
| Colour | Umber Brown |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | OLED evo technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Advanced ?9 processor |
| GTIN | 8806096004494 |
| Colour | Brown |
| Model Number | OLED65C46LA.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Explore Freeview Play, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Sky Store, Twitch, Paramount+, Geforce Now, Sky News, , BBC Sounds, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 18.5 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Weight | 26.4 kg |
| Shipping Width | 160 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 23 cm |
| Additional Information | Ultra Slim Design ? sharp profile, narrow bezels and premium stand |
| Bluetooth | Yes |
| Features | OLED evo technology, Advanced ?9 processor, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 65 |
LG OLED65C46LA.AEK 65" 4K OLED EVO Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


