

























The LG OLED65B56LA.AEK OLED AI B5 65' 4K Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive entertainment experience.
Key features include:
- 65-inch OLED display with 4K resolution for crisp, clear images
- AI ThinQ technology for voice control and smart home integration
- Dolby Vision and Dolby Atmos support for cinematic audio and visual experience
- webOS smart platform for easy access to streaming apps and content
- Sleek design with slim bezels and a minimalistic stand for a modern look
| Product Range | 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 144.9 cm |
| Height | 89.6 cm |
| Product Dimensions | 89.6cm x 144.9cm x 23.5cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | 4K OLED technology with self-lit pixels |
| Key Feature 3 | Perfect Black |
| Key Feature 2 | Intelligent ?8 processor with AI Super Upscaling |
| GTIN | 8806096345856 |
| Model Number | OLED65B56LA.AEK |
| Key Feature 4 | Dolby Vision with Filmmaker mode for true-to-cinema pictures |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 17.3 kg |
| Warranty Information | register warranty www.lg.com/support/warranty, register within 28 days of purchase |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Weight | 24.4 kg |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Screen Technology | 4K OLED |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 23.5 cm |
| Depth with Stand | 23.5 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Additional Information | Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 89.6 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 4K OLED technology with self-lit pixels, Intelligent ?8 processor with AI Super Upscaling, Perfect Black, Dolby Vision with Filmmaker mode for true-to-cinema pictures |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
LG OLED65B56LA.AEK OLED AI B5 65" 4K Smart TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

