

























Experience stunning picture quality with the LG OLED55G56LS.AEK OLED evo AI G5 55" 4K Smart TV. This TV features OLED evo technology, which delivers deeper blacks and brighter whites for a more immersive viewing experience.
The LG OLED55G56LS.AEK is equipped with AI G5 processor, which enhances picture and sound quality to provide a more realistic viewing experience. The TV also features Dolby Vision IQ and Dolby Atmos, which deliver vibrant colors and immersive audio for an unparalleled entertainment experience.
With webOS smart platform, you can easily access your favorite streaming services and apps, while the Magic Remote allows for easy navigation and voice control. The TV also features Filmmaker Mode, which delivers a cinematic viewing experience by preserving the director's original vision.
- 55" OLED evo display
- AI G5 processor
- Dolby Vision IQ and Dolby Atmos
- webOS smart platform
- Magic Remote with voice control
- Filmmaker Mode
| Product Range | 55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 122.2 cm |
| Product Dimensions | N/A |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Powerful ?11 AI processor for unmatched pictures and sound |
| Key Feature 3 | Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast |
| Key Feature 2 | Brightness Booster Ultimate |
| GTIN | 8806096363690 |
| Model Number | OLED55G56LS.AEK |
| Key Feature 4 | Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60w |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 22.1 kg |
| Warranty Information | register warranty www.lg.com/support/warranty, register within 28 days of purchase |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 27.1 kg |
| Shipping Width | 136 cm |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Screen Technology | 4K OLED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 165Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 26.3 cm |
| Depth with Stand | 26.3 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Additional Information | Slim Design - ultra slim with elegant stand |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Powerful ?11 AI processor for unmatched pictures and sound , Brightness Booster Ultimate, Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast, Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT (4 port)) |
LG OLED55G56LS.AEK OLED evo AI G5 55" 4K Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

