

























The LG OLED55G54LW.AEK OLED evo AI G5 55' 4K Smart TV is a cutting-edge television that offers stunning picture quality and smart features for a premium viewing experience.
Key features include:
- OLED evo technology for enhanced brightness and contrast
- AI G5 processor for seamless performance and quick load times
- 55-inch screen size for immersive viewing
- 4K resolution for crystal-clear picture quality
- Smart TV capabilities for access to streaming services and apps
- Thin design for a sleek and modern look
| Product Range | 55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 122.2 cm |
| Height | 70.3 cm |
| Product Dimensions | 70.3cm x 122.2cm x 2.72cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Powerful ?11 AI processor, designed and exclusive to LG OLED, for unmatched picture and sound |
| Key Feature 3 | Brightness Booster Ultimate ? for stunning images in any environment |
| Key Feature 2 | AI picture and Sound Pro for the ultimate entertainment experience |
| GTIN | 8806096419106 |
| Model Number | OLED55G54LW.AEK |
| Key Feature 4 | Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60w |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.8 kg |
| Warranty Information | register warranty www.lg.com/support/warranty, register within 28 days of purchase |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 27.1 kg |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Screen Technology | 4K OLED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 165Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.72 cm |
| Depth with Stand | 2.72 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Additional Information | One Wall Design - ultra slim with built-in flush fit wall mount and narrow bezels |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 70.3 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT (4 port)) |
LG OLED55G54LW.AEK OLED evo AI G5 55" 4K Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

