LG OLED55G45LW.AEK 55" 4K OLED EVO Smart TV - Wall Mount version
- ColourSilver
- Freesat Built In/Sat TunerNo
- SmartYes
- Energy rateF
- Screen Size (inches)55
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806096019993
Experience stunning picture quality with the LG OLED55G45LW.AEK 55" 4K OLED EVO Smart TV. This sleek and modern TV is designed to provide an immersive viewing experience with vibrant colors, deep blacks, and sharp details.
Key Features:
- 55" OLED display with 4K resolution for crystal-clear picture quality
- OLED EVO technology for improved brightness and contrast
- Smart TV features for streaming your favorite content
- Wall mount version for easy installation and a clean look
- Dolby Vision IQ and Dolby Atmos support for a cinematic audio experience
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096019993 |
| Colour | Silver |
| Model Number | OLED55G45LW.AEK |
| Product Range | 55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 122.2 cm |
| Height | 78.7 cm |
| Product Dimensions | 78.7cm x 122.2cm x 26.3cm |
| Colour | Satin Silver |
| Key Feature 1 | OLED evo technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Powerful ?11 processor |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 60w |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Sky Store, Twitch, Paramount+, DAZN, Now, Sky News, BBC Sounds, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 23.2 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 28.2 kg |
| Shipping Width | 136 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 26.3 cm |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | One Wall Design - ultra slim with built-in flush fit wall mount and narrow bezels , This TV is a wall mount version and does not come with a stand. |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Features | OLED evo technology, Powerful ?11 processor, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 55 |


