

























The LG OLED55C56LB.AEK OLED evo AI C5 55' 4K Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- OLED evo technology for enhanced brightness and contrast
- AI C5 processor for smooth performance and advanced image processing
- 55-inch 4K display for crisp, detailed visuals
- Smart TV functionality for streaming your favorite content
- Thin design with minimal bezels for a sleek look
| Product Range | 55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 122.2 cm |
| Height | 75.7 cm |
| Product Dimensions | 75.7cm x 122.2cm x 23cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| Manufacturer | Lg |
| GTIN | 8806096360538 |
| Model Number | OLED55C56LB.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16 kg |
| Warranty Information | consumer keeps receipt |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 21.3 kg |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 18.7 cm |
| Screen Technology | 4K OLED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 23 cm |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Additional Information | Ultra Slim Design ? sharp profile, narrow bezels and premium stand |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 75.7 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
LG OLED55C56LB.AEK OLED evo AI C5 55" 4K Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

