





















The LG OLED55C46LA.AEK 55" 4K OLED EVO Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 55" OLED display with 4K resolution for crisp, clear images
- OLED EVO technology for improved brightness and color accuracy
- Smart TV capabilities for streaming your favorite shows and movies
- Dolby Vision and Dolby Atmos support for cinematic audio and visual experience
- Thin design with minimal bezels for a sleek look in any room
| Colour Group | Brown |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 107.1 cm |
| Height | 67.5 cm |
| Product Dimensions | 67.5cm x 107.1cm x 23cm |
| Colour | Umber Brown |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | OLED evo technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Advanced ?9 processor |
| GTIN | 8806096004500 |
| Colour | Brown |
| Model Number | OLED55C46LA.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Twitch, Paramount+, Pluto TV, Chili, DAZN, Geforce Now, Sky News, , , Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.8 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 73.5 cm |
| Shipping Weight | 20.5 kg |
| Shipping Width | 137.3 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.2 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 23 cm |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | Immersive entertainment with Dolby Atmos & Vision, VRR, G-sync, and Freesync |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Features | OLED evo technology, Advanced ?9 processor, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 55 |
LG OLED55C46LA.AEK 55" 4K OLED EVO Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


