LG OLED55B42LA.AEK 55" 4K OLED Smart TV
- ColourBlack
- Freesat Built In/Sat TunerNo
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)55
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806096052181
The LG OLED55B42LA.AEK is a cutting-edge 55" 4K OLED Smart TV that delivers stunning picture quality and advanced smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 55" OLED display with 4K resolution for crisp, clear images
- Smart TV functionality allows you to stream your favorite content from apps like Netflix, Hulu, and more
- AI ThinQ technology enables voice control and smart home integration
- Dolby Vision and Dolby Atmos support for a cinematic audio and visual experience
- 4 HDMI ports and 3 USB ports for connecting multiple devices
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096052181 |
| Colour | Black |
| Model Number | OLED55B42LA.AEK |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 122.8 cm |
| Height | 77.2 cm |
| Product Dimensions | 77.2cm x 122.8cm x 23.5cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | OLED self-lit pixels |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Intelligent ?8 processor with AI Super Upscaling |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, STV Player, RTE Player, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Sky Store, Twitch, Paramount+, Geforce Now, , Sky News, , BBC Sounds, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 14.5 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 19.5 kg |
| Shipping Width | 136 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 23.5 cm |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | AI Sound immerses you in the stadium experience |
| Bluetooth | Yes |
| Features | OLED self-lit pixels, Intelligent ?8 processor with AI Super Upscaling, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 55 |


