Lg OLED48G66LS.AEK 48" 4K OLED evo AI Stand version Smart TV - Black
Key Features:
Brightness Booster Pro - paired with α11 AI Processor for superior visuals
Certified Perfect Black and Colour - enhances viewing in varied lighting
Dolby Vision and Filmmaker mode - deliver immersive cinematic quality
Smart webOS - powers seamless interaction with intuitive AI Magic Remote
Designed for those who value both entertainment and convenience, this LG OLED TV integrates the smart webOS platform with intelligent AI functionality and the user-friendly AI Magic Remote, making navigation seamless and intuitive. Whether you’re diving into movies, streaming your favourite shows, or immersing yourself in gaming, the Ultimate Gaming Experience is guaranteed with VRR 165Hz support, offering smooth and responsive gameplay for avid gamers.
General
Additional Information Digital Tuner: DVB-T2/C/S2
Type of Antenna: Coaxial
Features Brightness Booster Pro - paired with α11 AI Processor for superior visuals
Product Type TV
Barcode/EAN 8806096745250
Product Type
Product Category Group CE
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI Yes
HDMI Version 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT)
Headphone Yes
Number of HDMI Ports 4
Number of USB Ports 3
Smart TV Yes
USB Yes
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Dimensions & Weight
Depth 4.69 cm
Depth with Stand 23 cm
Height 62 cm
Height with Stand 67.5 cm
Shipping Depth 16.2 cm
Shipping Height 73.5 cm
Shipping Weight 20.4 kg
Shipping Width 137.3 cm
Weight 14.9 kg
Width 137.3 cm
Width with Stand 107.1 cm
Programmes & Functions
Digital Tuner Yes
Electronic Program Guide Yes
Design Elements
Colour Black
Colour Group Black
Brown Goods & SDA Features
Speakers 1
USB Recording Yes
Technical Details
Operating System webOS 26
RMS Output Power 40W
Smart App Control LG ThinQ
Efficiency & Standard
Energy Efficiency Class E
Display
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Enhanced Refresh Rate 120Hz Native (VRR 165Hz)
Screen size 48 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 120Hz
Accessories
VESA Mount Compatible Yes
Vesa Mount Size 300 x 200
Additional Information
Warranty/Guarantee 2 Year Guarantee with additional 3 Year Warranty (*Registration Required)
More Information
Manufacturer Lg
GTIN 8806096745250
Colour Black
Model Number OLED48G66LS.AEK