

























Experience stunning picture quality and immersive sound with the LG OLED48G56LS.AEK OLED evo AI G5 48' 4K Smart TV. This TV features OLED evo technology, which delivers enhanced brightness and contrast for a more lifelike viewing experience. The built-in AI processor automatically optimizes picture and sound settings based on the content being viewed, ensuring the best possible performance.
With a 48-inch screen size and 4K resolution, this TV provides crisp, clear images with vibrant colors. The smart TV functionality allows you to access your favorite streaming services, apps, and more, all from one convenient interface. Plus, the slim design and sleek stand make this TV a stylish addition to any room.
- OLED evo technology for enhanced brightness and contrast
- AI processor for automatic picture and sound optimization
- 48-inch screen size with 4K resolution
- Smart TV functionality for easy access to streaming services and apps
- Slim design with sleek stand for a stylish look
| Product Range | 43 to 54 inch OLED 4K UHD Televisions |
|---|---|
| Width | 107.1 cm |
| Height | 67.5 cm |
| Product Dimensions | 67.5cm x 107.1cm x 23cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Powerful ?11 AI processor |
| Key Feature 3 | Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast |
| Key Feature 2 | Brightness Booster Ultimate |
| GTIN | 8806096354025 |
| Model Number | OLED48G56LS.AEK |
| Key Feature 4 | Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.8 kg |
| Warranty Information | register warranty www.lg.com/support/warranty, register within 28 days of purchase |
| Shipping Height | 73.5 cm |
| Shipping Weight | 20.5 kg |
| Speakers | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.2 cm |
| Screen Technology | 4K OLED |
| Screen Size | 48 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 23 cm |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Additional Information | Slim Design - ultra slim with elegant stand |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 67.5 cm |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Headphone | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Powerful ?11 AI processor, Brightness Booster Ultimate, Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast, Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT (4 port)) |
| Promotion 2 | . |
LG OLED48G56LS.AEK OLED evo AI G5 48" 4K Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

