



















| Colour Group | Brown |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 107.1 cm |
| Height | 67.5 cm |
| Product Dimensions | 67.5cm x 107.1cm x 23cm |
| Colour | Umber Brown |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | OLED evo technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Advanced ?9 processor |
| GTIN | 8806084638212 |
| Model Number | OLED48C46LA.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, Explore Freeview Play, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Twitch, Paramount+, Pluto TV, Geforce Now, BBC Sounds, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.8 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 48 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 23 cm |
| Backlight Technology | OLED |
| Additional Information | Immersive entertainment with Dolby Atmos & Vision, VRR, G-sync, and Freesync |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Features | OLED evo technology, Advanced ?9 processor, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 48 |
LG OLED48C46LA.AEK 48" 4K OLED EVO Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


