





















| Colour Group | Brown |
|---|---|
| Product Range | 32 to 42 inch OLED UHD 4K Televisions |
| Width | 93.2 cm |
| Height | 57.7 cm |
| Product Dimensions | 57.7cm x 93.2cm x 17cm |
| Colour | Umber Brown |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | OLED evo technology |
| Key Feature 3 | webOS smart platform |
| Key Feature 2 | Advanced ?9 processor |
| GTIN | 8806084731234 |
| Colour | Brown |
| Model Number | OLED42C44LA.AEK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | WebOS 24 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Sky Store, Twitch, Paramount+, Pluto TV, Geforce Now, Sky News, BBC Sounds, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 10.01 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 12.7 kg |
| Shipping Width | 106 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 15.2 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Size | 42 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 17 cm |
| Additional Information | Immersive entertainment with Dolby Atmos & Vision, VRR, G-sync, and Freesync |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 (3,840 x 2,160) |
| Features | OLED evo technology, Advanced ?9 processor, webOS smart platform |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 42 |
LG OLED42C44LA.AEK 42" 4K OLED EVO Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


