

















| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 43.9 cm |
| Height | 25.8 cm |
| Product Dimensions | 25.8cm x 43.9cm x 33.9cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Glass-front door ? stylish and simple to clean |
| Key Feature 3 | Precise defrost ensures even thawing fast |
| Key Feature 2 | Dual dials offer easy power and time settings |
| GTIN | 8806096596098 |
| Colour | Black |
| Model Number | MS2082F |
| Key Feature 4 | Bright LED lamp for clear visibility while cooking |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave Oven |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 5 |
| Turntable Diameter | 25.5 cm |
| Weight | 9.6 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 29.1 cm |
| Shipping Width | 48.8 cm |
| Shipping Depth | 38 cm |
| Control Type | Knob Control |
| Depth | 33.9 cm |
| Accessories | Glass Tray, Rotate Ring, Rotate Shaft |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Microwave Power | 700 W |
| Features | Glass-front door ? stylish and simple to clean, Dual dials offer easy power and time settings, Precise defrost ensures even thawing fast, Bright LED lamp for clear visibility while cooking |
| Functions | Defrost Cooking Mode, Completion Beeper, Time Setting |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave only |
| Microwave Power output (Watts) | 700 |
| Capacity (Litres) | 17 - 20 |
| Control | Dial |
LG MS2082F 700W 20L Microwave Oven in Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
