































| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 45.5 cm |
| Height | 25.2 cm |
| Product Dimensions | 25.2cm x 45.5cm x 32cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Antibacterial Easy Clean coating ? Maintains hygiene effortlessly |
| Key Feature 3 | One touch control ? Simplifies meal preparation |
| Key Feature 2 | Stable hexagonal roller ring turntable ? Ensures even cooking |
| GTIN | 8806096578414 |
| Colour | Black |
| Model Number | MS2042D |
| Key Feature 4 | Child safety lock ? Secures operation around children |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 5 |
| Turntable Diameter | 24.5 cm |
| Weight | 9.1 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 29.2 cm |
| Shipping Weight | 10.2 kg |
| Shipping Width | 54 cm |
| Shipping Depth | 38.6 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 32 cm |
| Additional Information | Defrost/Reheat Function |
| Child Lock | Yes |
| Internal Depth | 29.4 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Internal Height | 20.4 cm |
| Internal Width | 31.7 cm |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Microwave Power | 700 W |
| Features | Antibacterial Easy Clean coating ? Maintains hygiene effortlessly, Stable hexagonal roller ring turntable ? Ensures even cooking, One touch control ? Simplifies meal preparation, Child safety lock ? Secures operation around children |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave only |
| Microwave Power output (Watts) | 700 |
| Capacity (Litres) | 17 - 20 |
| Control | Touch button |
LG MS2042D 20L Microwave Black with Child Lock
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
