















The LG GSXE91BSAD Side By Side Fridge Freezer in Brushed Steel is a sleek and modern addition to any kitchen. With a width of 91.3cm, this non-plumbed refrigerator offers plenty of space for all your fresh and frozen goods.
Key features include:
- Non-plumbed design for easy installation
- Brushed steel finish for a contemporary look
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Multi-air flow system to ensure consistent temperatures throughout
- Water and ice dispenser for convenience
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.3 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 179 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Product Dimensions | 179cm x 91.3cm x 73.5cm |
| Colour | Brushed Steel |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | InstaView |
| Key Feature 3 | Linear Cooling |
| Key Feature 2 | Door-In-Door |
| GTIN | 8806096071946 |
| Colour | Silver |
| Key Feature 5 | Smart Inverter Compressor |
| Model Number | GSXE91BSAD |
| Key Feature 4 | Door Cooling+ |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 221 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 407 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 628 L |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 139 kg |
| Shipping Height | 189.1 cm |
| Shipping Weight | 148.8 kg |
| Shipping Width | 96.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 73.5 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Additional Information | Instaview - see into your fridge without opening the door, Water & Ice dispenser (no plumbing required), Total No Frost (no defrosting & fresher food), Food Freshness feature |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | InstaView, Door-In-Door, Linear Cooling, Door Cooling+, Smart Inverter Compressor, ThinQ WiFi with Smart Learner |
| Energy Efficiency Class | D |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Plumbed | No |
| Ice and water | Yes |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 550 - 650 |
LG GSXE91BSAD Side By Side 91.3cm Non Plumbed - Fridge Freezer - Brushed Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

