



























| Product Dimensions | 179cm x 91.3cm x 73.5cm |
|---|---|
| Colour | Steel |
| Manufacturer | LG |
| Key Feature 1 | NatureFRESHâ„¢ |
| Key Feature 3 | LG DoorCooling technology |
| Key Feature 2 | LINEAR Cooling |
| GTIN | 8806084478573 |
| Colour | Silver |
| Model Number | GSLV71PZTD |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Noise Level | 36 dB |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 219 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 416 L |
| Net Total Capacity | 635 L |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 121 kg |
| Warranty Information | 10 year compressor warranty |
| Shipping Height | 189.1 cm |
| Shipping Weight | 111 kg |
| Shipping Width | 97.2 cm |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
| Door Alarm | Yes |
| Display Type | LED |
| Depth | 73.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Smart Inverter Compressor |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 179 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | NatureFRESH+trade;, LINEAR Cooling, LG DoorCooling technology, |
| Energy Efficiency Class | D |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Plumbed | No |
| Ice and water | Yes |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 36 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
LG GSLV71PZTD 91.3cm Frost Free American Style Fridge Freezer - Shiny Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


