















Introducing the LG GSLE81EPBD 91.3cm 50/50 Total No Frost American Fridge Freezer in Essence Matte Black. This sleek and stylish fridge freezer combines cutting-edge technology with a modern design to provide optimal food storage and preservation.
Key Features:
- Total No Frost technology ensures even cooling throughout the fridge and freezer compartments, preventing the build-up of ice and frost.
- The 50/50 split design offers equal space for fresh and frozen food, providing ample storage for all your groceries.
- Essence Matte Black finish adds a touch of elegance to your kitchen decor.
- LED lighting illuminates the interior for easy visibility of your food items.
- Multi-Air Flow system ensures consistent temperature levels to keep food fresh for longer.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.3 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 179 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 179cm x 91.3cm x 73.5cm |
| Colour | Essence Matte Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Linear Cooling? limits temperature fluctuation within ?0.5? |
| Key Feature 3 | UVNano? uses UV light to sterilize and eliminate 99.9% of bacteria from the water nozzle |
| Key Feature 2 | DoorCooling?? cools more evenly and faster than conventional systems |
| GTIN | 8806096072028 |
| Colour | Black |
| Model Number | GSLE81EPBD |
| Key Feature 4 | FRESHConverter? is a drawer for veg, fish and meat, which controls the optimal temperature |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 221 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 407 L |
| Net Total Capacity | 628 L |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Thermostat Available | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 111 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 189.1 cm |
| Shipping Weight | 121 kg |
| Shipping Width | 97.2 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
| Split | 50/50 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 73.5 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | The Smart Inverter Compressor checks actual demand and supplies optimum amounts of cooling |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Energy Efficiency Class | D |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Plumbed | No |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 550 - 650 |
LG GSLE81EPBD 91.3cm 50/50 Total No Frost American Fridge Freezer - Essence Matte Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

