

























The LG GSLC40EPPE American fridge freezer in matte black is a stylish and spacious addition to any kitchen. With a total capacity of 591 liters, this fridge freezer offers ample storage space for all your groceries.
Key features of the LG GSLC40EPPE include:
- 50/50 split design for equal storage of fresh and frozen items
- Total No Frost technology to prevent ice build-up and maintain consistent temperatures
- Matte black finish for a modern and sleek look
- Water and ice dispenser for convenient access to chilled water and ice cubes
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.3 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 179 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 179cm x 91.3cm x 73.5cm |
| Colour | Matte Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Linear Cooling ? Keeps food fresher longer |
| Key Feature 3 | Plumbed system ? Enjoy filtered water anytime |
| Key Feature 2 | Total No Frost ? Hassle-free defrosting solution |
| GTIN | 8806096624562 |
| Colour | Grey |
| Model Number | GSLC40EPPE |
| Key Feature 4 | Smart Inverter ? Energy-saving cooling adjusted |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Plumbed | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 221 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 417 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 638 L |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 105 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 189.1 cm |
| Shipping Weight | 113.1 kg |
| Shipping Width | 97.2 cm |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
| Split | 50/50 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 73.5 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Holds approximately 35 bags of shopping |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Linear Cooling ? Keeps food fresher longer, Total No Frost ? Hassle-free defrosting solution, Plumbed system ? Enjoy filtered water anytime, Smart Inverter ? Energy-saving cooling adjusted |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Plumbed | Yes |
| Ice and water | Just Water |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 36 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 550 - 650 |
LG GSLC40EPPE 91.3cm 50/50 Total No Frost American Fridge Freezer - Matte Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

