

























| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91 cm |
| Height | 190.5 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 190.5cm x 91cm x 69cm |
| Colour | Matte Black |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Total No Frost tech ? keeps produce fresher longer |
| Key Feature 3 | Matte black finish ? adds modern style to kitchen space |
| Key Feature 2 | Smart Connect Wi-Fi ? manage fridge remotely with ease |
| GTIN | 8806096626894 |
| Colour | Black |
| Model Number | GMM42ABBEH |
| Key Feature 4 | Inverter Compressor ? quiet cooling saves energy bills |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Baskets | 4 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 429 L |
| Net Refrigerator Capacity | 171 L |
| Net Total Capacity | 600 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Thermostat Available | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 94 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 199.3 cm |
| Shipping Weight | 104 kg |
| Shipping Width | 97.2 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
| Depth | 69 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost tech ? keeps produce fresher longer, Smart Connect Wi-Fi ? manage fridge remotely with ease, Matte black finish ? adds modern style to kitchen space, Inverter Compressor ? quiet cooling saves energy bills |
| Energy Efficiency Class | E |
| Plumbed | No |
| Ice and water | Just Water |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 550 - 650 |
LG GMM42ABBEH Matte Black American Fridge Freezer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

