

































| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 66cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Steam technology ? removes allergens for cleaner laundry |
| Key Feature 3 | AI Direct Drive ? adaptive care to protect fabric quality |
| Key Feature 2 | TurboWash feature ? fast 39 minute wash saves time |
| GTIN | 8806084267696 |
| Colour | White |
| Model Number | F4Y513WWLN1 |
| Key Feature 4 | 6Motion drum ? delivers a thorough yet gentle clean |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Noise Level - Washing | 54 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Weight | 73 kg |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Washing Capacity | 13 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 58 L |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 76.8 kg |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 70.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Performance Class | A |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Door Opening Angle | 120° |
| Depth | 66 cm |
| Depth with Door Open | 113 cm |
| Delay Timer | Yes - 23 Hours |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 45 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Steam technology ? removes allergens for cleaner laundry, TurboWash feature ? fast 39 minute wash saves time, AI Direct Drive ? adaptive care to protect fabric quality, 6Motion drum ? delivers a thorough yet gentle clean |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | LG 5 year warranty |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 13 |
| Delay timer | Yes |
LG F4Y513WWLN1 13kg Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


