





























The LG F4Y511WBLN1 11kg 1400 Spin Washing Machine in white is a high-capacity and efficient appliance that is perfect for large households or families with heavy laundry loads. With a spacious 11kg drum capacity and a powerful 1400 spin speed, this washing machine can handle even the bulkiest of items with ease. The innovative Direct Drive motor ensures quiet operation and long-lasting performance, while the advanced TurboWash technology reduces washing times without compromising on cleaning results.
- Large 11kg drum capacity
- Powerful 1400 spin speed
- Direct Drive motor for quiet operation
- TurboWash technology for faster washing times
- Multiple wash programs for customized cleaning
- Smart Diagnosis feature for easy troubleshooting
- Energy-efficient with A+++ rating
- Child lock feature for added safety
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 62cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | LG's Steam? technology |
| Key Feature 2 | AI Direct Drive? |
| GTIN | 8806084267689 |
| Colour | White |
| Model Number | F4Y511WBLN1 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Noise Level - Washing | 54 dB |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| No. of Programmes | 12.0 |
| Weight | 70 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee with additional 3 year warranty (*registration required)to activate the promotional warranty you must register your appliance at https://www.lg.com/uk/5-year-warranty/ within 90 days from the date of purchase. |
| Washing Capacity | 11 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 54 L |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 73.6 kg |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 66.6 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Spin Performance Class | A |
| Spin Speed | 1400.0 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Door Opening Angle | 120° |
| Depth | 62 cm |
| Depth with Door Open | 110 cm |
| Delay Timer | Yes - 23 Hours |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 48 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | LG's Steam™ technology, AI Direct Drive™ |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 11 |
| Delay timer | Yes |
LG F4Y511WBLN1 11kg 1400 Spin Washing Machine - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


