



























| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 62cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | Slate Grey |
| Manufacturer | Lg |
| Key Feature 1 | Steam Technology ? Removes allergens for cleaner clothes |
| Key Feature 3 | AI Direct Drive ? Enhances fabric care by 18% |
| Key Feature 2 | TurboWash Quick Cycle ? Wash 5kg in just 39 minutes |
| GTIN | 8806084267559 |
| Colour | Grey |
| Model Number | F4Y510GBLN1 |
| Key Feature 4 | 6 Motion Drum ? Delivers thorough yet gentle cleaning |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Noise Level - Washing | 54 dB |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| Weight | 70 kg |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 52 L |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 73.6 kg |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Shipping Depth | 66.6 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Door Opening Angle | 120° |
| Depth | 62 cm |
| Depth with Door Open | 110 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Steam Technology ? Removes allergens for cleaner clothes, TurboWash Quick Cycle ? Wash 5kg in just 39 minutes, AI Direct Drive ? Enhances fabric care by 18%, 6 Motion Drum ? Delivers thorough yet gentle cleaning |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
LG F4Y510GBLN1 10kg Washing Machine with Steam Tech
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


